Aktuality‎ > ‎

Bojovnice pestrá, seznamte se

přidáno: 29. 5. 2012 3:31, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 29. 5. 2012 3:37 ]
Bojovnice pestrá (Betta splendens) je populární akvarijní rybka dorůstající délky až 6 centimetrů. Je oblíbená především pro atraktivní vzhled samců (modré nebo červené zbarvení, široké a dlouhé ploutve) a relativně nenáročný chov (žádné speciální nároky na kvalitu vody, není třeba vzduchování, postačí i menší akvárium). Jde o ostnoploutvou rybu z čeledi guramovitých (Osphronemidae), mezi její příbuzné patří lezouni (Anabantidae) nebo čichavci (Helostomatidae). Tyto tři čeledi dohromady tvoří podřád Anabantoidei (čichavci), pro který je charakteristická přítomnost tzv. labyrintu, což je přídatný nadžaberní dýchací orgán, jenž rybám umožňuje přijímat vzdušný kyslík. Právě proto bojovnice v akváriu nutně nepotřebují vzduchování, dokážou se totiž nadechovat nad hladinou. 

Domovinou bojovnic jsou mírně tekoucí a stojaté vody jihovýchodní Asie chudé na kyslík. Často bychom je našli například na rýžových polích, v tůních anebo slepých říčních ramenech. Divoké formy jsou na rozdíl od těch vyšlechtěných akvarijních nevýrazně hnědozelené (samci) nebo šedohnědé (samice) a nemají tak dlouhé ploutve. Bojovnice jsou převážně masožravé, živí se vodními bezobratlými a hmyzem spadlým na hladinu. Je proto vhodné je krmit živou potravou – dobré jsou třeba nítěnky a nepohrdnou ani larvami komárů anebo pakomárů. V akvarijních chovech se bojovnice při správné péči dožívají čtyř až šesti let. 

Bojovnice jsou teritoriální rybky, samci žijí kromě období rozmnožování odděleně, samice i ve skupinách. Před pářením buduje samec ze vzduchových bublin obalených slizem z ústní dutiny pěnové hnízdo, do něhož po spáření jikry ukládá. Následně sameček hnízdo hlídá, a to až do vylíhnutí plůdku. Samice se péče o potomstvo neúčastní. 


Agonistické chování samců bojovnic

U samečků bojovnic můžeme pozorovat tzv. agonistické chování. Jde o soubor prvků chování, které je charakteristické pro střety mezi jedinci stejného druhu (zde mezi dvěma samci). Pokud máte bojovnici doma, můžete toto chování sami vyvolat, je to velmi snadné. Stačí vzít zrcátko a přiložit ho ke stěně akvária. Jakmile v něm sameček zpozoruje svůj odraz, začne roztahovat ploutve a staví se paralelně k zrcátku (boční hrozba), aby tak před domnělým soupeřem opticky zvětšil své tělo. Může také roztáhnout skřele a hrozit rivalovi i přímo čelně. Když to nezabere, může přidat i švihání ocasní ploutví, pronásledování „soupeře“ nebo se ho pokusí kousnout. Právě tyto reakce na jiné samce jsou důvodem, proč jich není možné chovat více pohromadě v jednom akváriu.

Comments