Aktuality‎ > ‎

Češi popsali unikátní způsob, jak leukemie ničí kostní dřeň

přidáno: 8. 2. 2013 14:56, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 9. 2. 2013 2:35 ]
Dosud nevídaný způsob, kterým leukemie likviduje buňky kostní dřeně, popsal tým manželů Dvořákových z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky. Zjistili, že leukemické buňky vyvíjející se v kostní dřeni do svého okolí vysílají jakési částice, jež usmrcují okolní hematopoetickou tkáň. 

Při bližší analýze vyšla najevo překvapivá skutečnost. Partikule s cytotoxickým účinkem na kostní dřeň, které nádorové buňky uvolňují, jsou fragmenty jejich vlastní DNA zabalené do histonových proteinů (trochu tedy připomínají nukleosomy). Tyto komplexy pak vstupují do buněk kostní dřeně, pronikají do jejich jádra a zde indukují zlomy DNA. Čím více DNA z leukemických buněk buňka kostní dřeně pohltí, tím pravděpodobněji zahyne. Její reparační mechanismy totiž nejsou schopné nastalou pohromu napravit. 

Interakce nádorových (v tomto případě leukemických) buněk s jejich mikroprostředním (kostní dření) mají vliv na celou řadu aspektů rakovinného bujení počínaje rozvojem onemocnění a konče jeho léčbou. Tento nově objevený mechanismus se patrně podílí na progresi nemoci, jelikož umožňuje leukemickým buňkám snáze opouštět kostní dřeň, kterou zároveň poškozuje. 


Originální článek: Dvořáková M, Karafiát V, Pajer P, Kluzáková E, Jarkovská K, Peková S, Krutílková L, Dvořák M. DNA released by leukemic cells contributes to the disruption of the bone marrow microenvironment. Oncogene. 2012 Dec 10. doi: 10.1038/onc.2012.553. [Epub ahead of print]
Comments