Aktuality‎ > ‎

Veterináři potvrdili další případ výskytu svalovce

přidáno: 27. 1. 2011 14:23, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 27. 1. 2011 14:49 ]
U dvou divočáků ulovených v honitbě u Dolní Dobrouče na Pardubicku prokázali veterináři v odebraných vzorcích bránice výskyt larev svalovce stočeného (Trichinella spiralis). Je to již druhý případ během dvou měsíců, o tom předchozím (z Orlickoústecka) informovala Státní veterinární správa ČR v prosinci loňského roku.

Maso ze zvířete pozitivního na přítomnost larev trichinel nelze použít pro lidskou spotřebu a nemělo by být použito ani pro zkrmování domácími zvířaty, např. psy. Po pozření nakažené, nedostatečně tepelně upravené svaloviny se totiž larvy uvolňují z cyst (viz obrázek) a po čtyřech svlékáních ve střevě dospívají. Střevní fázi infekce doprovází zánět sliznice, můžou se objevit i průjmy, někdy krvavé. Samičky svalovců jsou ovoviviparní, kladou rovnou larvy, které penetrují stěnou střeva do krevního oběhu a jsou roznášeny po těle hostitele. Cévy opouští hlavně v příčně pruhovaném svalstvu (v bránici, jazyku, mezižeberních svalech), kde vstupují přímo do svalových vláken a vytvoří kolem sebe kolagenní cystu. Takto čekají na pozření dalším hostitelem a vydrží v tomto stavu i několik let. Svalová fáze infekce je velmi nebezpečná, při usazování larev ve svalech totiž dochází k dysfunkcím postižené svaloviny, a to může být v případě například mezižeberních svalů nebo bránice fatální.

Trichinelóza u lidí už u nás nebyla na rozdíl od sousedního Slovenska více než padesát let hlášena. Poslední výskyt infekce svalovcem u lidí byl zaznamenán roku 1954 ve Smrdově u Pacova. Tehdy onemocnělo 11 lidí, z nichž 3 zemřeli.
Comments