Aktuality‎ > ‎

Chobotnice dělají "dost dobrý" pohyby

přidáno: 22. 5. 2011 13:40, autor: Iveta Červenková   [ aktualizováno 23. 5. 2011 0:55 ]
Vědci z Hebrew University of Jerusalem ukázali, že chobotnice jsou nejen chytré, ale jsou také schopné provádět zajímavé pohyby.

Chobotnice jsou jedni z nejvyvinutějších bezobratlých živočichů - mají velké mozky a jsou schopny se rychle učit. Nejsou limitovány pevnou kostrou jako obratlovci, tudíž jsou jejich pohyby velice flexibilní. Tito tvorové s osmi chapadly a bez pevné kostry vykonávají rozličné pohyby spojené s bežnými životními úkony jako plavání, lezení, rozmnožování, či lov.

Ale protože chobotnice nemají pevnou strukturu, mají pouze omezenou kontrolu nad svými osmi chapadly. Vědci z Hebrew University of Jerusalem ovšem ukázali, že tomu je jinak. Vytvořili pro chobotnice bludiště z plexiskla. Do jedné části bludiště byla na viditelné místo umístěna potrava jako odměna pro chobotnice. Aby se chobotnice do tohoto místa dostala, bylo zapotřebí, aby tam strčila pouze jedno ze svých osmi chapadel.

Chobotnice se naučily tento pohyb provádět a byly schopny jej opakovat. Dosáhly toho tím, že si správně vyhodnotily vizuální informaci o poloze potravy, tuto informaci  zpracovaly a následně vykonaly koordinovaný pohyb pouze jedním ramenem.

Směrovaný pohyb pouze jednoho chapadla chobotnice byl pozorován poprvé. Tato schopnost a pochopení toho, jak tento proces funguje, může přinést základní informace pro nadcházející projekt EU "chobotnice robot".

Originální článek: Tamar Gutnick, Ruth A. Byrne, Binyamin Hochner, Michael Kuba. Octopus vulgaris Uses Visual Information to Determine the Location of Its Arm. Current Biology, 2011; 21 (6): 460 DOI: 10.1016/j.cub.2011.01.052


Comments