Aktuality‎ > ‎

Chodí sloni po pěti, nebo po šesti prstech?

přidáno: 30. 12. 2011 13:23, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 30. 12. 2011 13:28 ]
Svou renesanci nyní zažívá myšlenka, že jsou sloni jedni z mála obratlovců, kteří mají na končetinách více než pět prstů*. Anglický biolog John Hutchinson totiž se svým týmem prozkoumal nohy slonů různého věku, kteří uhynuli v zoologických zahradách, a došel k závěru, že sezamská kůstka v jejich chodidlech, která byla po dlouhou dobu považována pouze za chrupavčitou strukturu, je skutečně kostí s pravou osifikací a pomáhá slonům rozložit při chůzi po špičkách prstů jejich obrovskou hmotnost. 

Zajímavé je, že tyto struktury nenacházíme u předků slonů žijících před 50 milióny let, kteří pobývali většinu času ve vodě a došlapovali na celé chodidlo. U jejich o deset miliónů let mladších příbuzných však pozůstatky šestého prstu najít můžeme. Nabízí se tedy vysvětlení, že k přeměně sezamské kůstky z chrupavčité na plně osifikovanou opornou strukturu došlo v souvislosti se zvětšením těla chobotnatců a změně stylu pohybu z vykračování si po celé ploše chodidla na chůzi po špičkách. 

Zároveň je ovšem třeba zmínit skutečnost, že vzhledem k tomu, že vědci zkoumali zvířata držená v zajetí, může být osifikace jejich sezamských kůstek patologickým projevem nějaké choroby pohybového aparátu, k čemuž jsou chovanci zoologických zahrad velmi náchylní (to je známo například u koní). Jak je to tedy ve skutečnosti, to ukáže až výzkum jedinců žijících ve volné přírodě. 

* Dalším vzácným příkladem jsou třeba černobílé pandy, kterým šestý prst pomáhá s přidržováním bambusových větviček.

Originální článek: John R. Hutchinson et al. From Flat Foot to Fat Foot: Structure, Ontogeny, Function, and Evolution of Elephant “Sixth Toes”. Science 23 Dec 2011:334(6063), 1699–1703. DOI: 10.1126/science.1211437.
Comments