Aktuality‎ > ‎

Co má rypoš společného s miminkem?

přidáno: 26. 2. 2012 12:39, autor: Iveta Červenková   [ aktualizováno 27. 2. 2012 11:25 ]
Rypoši jsou podzemní sociálně žijící hlodavci, kteří jsou předmětem mnoha výzkumů. Žijí v podzemních norách a chodbách, které jsou přirozeně chudé na kyslík. Vědci z Chicaga z Illinojské univerzity objevili klíč k tomu, jak rypoši i v hypoxickém prostředí udržují mozkové buňky výtečně zásobené kyslíkem.

Tajemství pravděpodobně leží ve způsobu, jakým rypoši otevírají vápníkové kanály. Vápník se v mozku normálně podílí na mnoha úžasných věcech, například na tvorbě vzpomínek. Na druhou stranu příliš mnoho vápníku vzbuzuje chaos. Neurony strádající nedostatkem kyslíku nejsou schopné regulovat vstup vápníku a příliš mnoho vápníku v buňce znamená její smrt. Když infarkt nebo mrtvice ochromí přívod okysličené krve do mozku, způsobí to smrt nebo závažné poškození mozku.

Rypoši jsou stejně jako novorozenci velmi tolerantní k nízké hladině kyslíku. Neurony novorozenců uzavírají při nedostatku kyslíku vápníkové kanály a tím zabraňují přehlcení buňky vápníkem. S věkem se už tyto kanály nezavírají, což není problém, pokud nedojde k infarktu. Rypošům zůstává tolerance k nedostatku kyslíku i v dospělosti. Chicagští vědci měřili množství vápníku vstupujícího do nervové tkáně v podmínkách s nízkou hladinou kyslíku. Došli k tomu, že dospělí rypoši využívají stejnou strategii jako novorozenci lidí. Myslí si, že se jedná evoluční adaptaci na podzemní život s minimem kyslíku. Vědci se domnívají, že našli nový způsob jak v dospělosti ochránit lidský mozek při nedostatku kyslíku. Musí najít cestu, jak rychle zvýšit množství vápníkových kanálu typických pro novorozence i u dospělých lidí. V mozku dospělého tyto kanály jsou, ale oproti novorozencům je jich zanedbatelné množství.

Vědci z Illinojské univerzity, kteří studují rypoše říkají, že tohle je další z mnoha věcí, které se můžeme od hlodavců naučit. Chodby rypošů nejsou jen chudé na kyslík, ale také obsahují velké množství oxidu uhličitého a amoniaku, se kterými se musí vypořádat. „Čím více studujeme tyto tvory, tím více se od nich učíme,“ říká doktor Park, šéf chicagského týmu.

Originální článek: Bethany L. Peterson, John Larson, Rochelle Buffenstein, Thomas J. Park, Christopher P. Fall. Blunted Neuronal Calcium Response to Hypoxia in Naked Mole-Rat Hippocampus. PLoS ONE, 2012; 7 (2): e31568 DOI: 10.1371/journal.pone.0031568.

Comments