Aktuality‎ > ‎

Ďábelské nádory obsahují více než 17 000 mutací

přidáno: 18. 2. 2012 12:31, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 18. 2. 2012 13:50 ]
Genom nádorově transformovaných buněk kontaktem přenosné „rakoviny tváře“, která likviduje populace tasmánského vačnatce ďábla medvědovitého (Sarcophilus harisii), jemuž tak výhledově hrozí vyhubení, osekvenoval mezinárodní tým složený z šestapadesáti vědců. Onemocnění známé pod zkratkou DFTD (devil facial tumour disease) bylo prvně popsáno v severovýchodní Tasmánii v roce 1996 a od té doby se rozšířilo prakticky po celém ostrově. Projevuje se výskytem často metastázujících nádorů na obličeji i uvnitř úst postižených zvířat, což jim znemožňuje příjem potravy. DFTD se šíří přímým horizontálním přenosem živých nádorových buněk, k čemuž dochází obvykle při vzájemném pokousání se kupříkladu při páření nebo konzumaci potravy. 

Zdá se, že tato nádorová linie je odvozena od rakoviny jedné konkrétní samice, která sice zemřela již před 15 lety, ale její pozměněná DNA přežívá v buňkách DFTD dodnes; proto se jí přezdívá the immortal devil (nesmrtelný ďábel). Studie identifikovala víc než 17 tisíc substitučních mutací, které vedou k rozvoji tohoto typu nádorového bujení. Jak navíc ukázala genetická analýza vzorků 104 tumorů z 69 ďáblů, došlo během této doby nejenom ke geografickému rozšíření onemocnění, ale i k rozrůznění DFTD do několika nezávislých linií s vlastní evolucí, lišících se například svou virulencí. 

V následujícím výzkumu se chtějí badatelé zaměřit na epidemiologickou předpověď chování DFTD a také chtějí zjistit, jaké mechanismy vedou k tomu, že nádorové buňky nejsou po infekci nového hostitele rozpoznány a zlikvidovány jeho imunitním systém. 


Originální článek: Elizabeth P. Murchison et al. Genome Sequencing and Analysis of the Tasmanian Devil and Its Transmissible Cancer. Cell, 2012; 148 (4): 780 DOI: 10.1016/j.cell.2011.11.065.
Comments