Aktuality‎ > ‎

Pozvánka: Nechte se okouzlit rostlinami a dejte sbohem tabáku

přidáno: 10. 5. 2012 12:05, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 10. 5. 2012 12:15 ]
Přijďte v pátek 18. anebo v sobotu 19. května do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a nechte se okouzlit tajuplným světem rostlin. Pražští přírodovědci tu pro vás ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR a Českou společností experimentální biologie rostlin přichystali zajímavý program v rámci mezinárodní akce s názvem Den fascinace rostlinami. Nudit se rozhodně nebudete, posuďte sami, co vás čeká:
 • Voda v rostlinách: Z bílé květiny si vyrobíte barevnou a podíváte se na čerstvé řezy obarvenými stonky. Přitom poznáte, kudy v rostlinách proudí voda.
 • Adéla ještě nevečeřela: Poznejte rafinované pasti nelítostných lovců – masožravých rostlin.
 • Krása rostlinných struktur: Rostliny pod mikroskopem, to je zajímavá biologie i estetické zážitky. S našimi odborníky si užijete obojí.
 • Výlet k počátkům fyziologie rostlin: Víte, kde vznikla rostlinná fyziologie? V Praze! Její zakladatel Julius Sachs tu žil v letech 1851–1859. Mladí biologové pro vás oživí atmosféru Sachsovy Prahy a předvedou vám některé jeho pokusy. Se slavným vědcem se navíc potkáte osobně!
 • Řasy jsou také rostliny (jen 18. 5.): Objevte pod mikroskopem skrytou krásu, kterou většina lidí vůbec nezná.
 • Dveře laboratoří dokořán (jen 18. 5.): Zjistěte, jak vědci zkoumají genetickou informaci rostlin. Zkusíte si izolovat DNA a na speciálním přístroji změříte, kolik DNA má vaše oblíbená rostlina.
 • Rostlinné hrátky: Hravá interaktivní výstava o biologii rostlin. Dotýkat se exponátů je vřele doporučeno! Odhalte například tajemství dědičnosti, růstu nebo rostlinných barev a vůní.
 • Pomáhají nám: Léčivé a užitkové rostliny v naší botanické zahradě. Komentovaná prohlídka venkovních expozic.
 • Komentovaná procházka skleníkem botanické zahrady, skleník bude po oba dva dny přístupný zdarma.
 • Intimní život rostlin (jen 19. 5.): Kdo se nemnoží, ten vyhyne! Jak se rostliny rozmnožují, jak lákají opylovače a další podrobnosti z jejich soukromí.
 • Křehká krása orchidejí: Přesvědčte se o kráse exotických orchidejí v horním experimentálním skleníku v botanické zahradě, který je během roku veřejnosti uzavřen. Můžeme vám zaručit, že se tam budete cítit jako v tropickém pralese.
 • Workshop rostlinné makrofotografie: Profesionálové ze společnosti FotoŠkoda mají pro vás na svém stánku připravenou základní průpravu na to, abyste zvládli vytvořit krásné makrofotografie rostlin. Fotit rostliny je totiž věda!
Druhá akce, která stojí za pozornost, se koná ve čtvrtek 31. května u příležitosti 25. Světového dne bez tabáku od 9 do 18 hodin na Náměstí Republiky v Praze. Kuřáci si z happeningu odnesou „nekuřáckou krabičku“ speciálně připravenou dětmi z pražských základních škol pro všechny, kteří se odhodlávají skoncovat se svou závislostí. Pro děti starší třinácti let je vyhlášená videosoutěž, více na webu Típni to.cz. Budete si tu moci změřit, kolik vydechujete oxidu uhelnatého, podívat se zblízka na chemikálie z cigaretového kouře a samozřejmě se s odborníky poradit, jak si od kouření odvyknout. Zajímavé informace a menší dárek čekají i samozřejmě na nekuřáky. Více na www.facebook.com/SvetovyDenBezTabaku.
Comments