Aktuality‎ > ‎

Galapágy objektivem Jana Andresky

přidáno: 4. 1. 2010 9:55, autor: Tomáš Macháček
V úterý 5. ledna 2010 začíná v Podblanickém ekocentru ČSOP Vlašim výstava fotografií Galapágy objektivem Jana Andresky.

Až do 15. února se zde můžeme seznámit s exotickou přírodou Galapág. Výstava bude otevřena ve všední dny od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin, vstupné dobrovolné.

Darwinovský jubilejní rok 2009, tedy dvě stě let od narození, přivolal pozornost k životu a dílu vědce, který jako první definoval a publikoval evoluční teorii. Půtky mezi darwinisty a nedarwinisty opepřily hlavní zprávy televizních stanic. Na Galapágy se ale v určitém předstihu vydala česká biologická expedice, která byla právě nadcházejícím darwinovským výročím inspirována a jejíž čtvrtinou byl i autor fotografií Ing. Jan Andreska, Ph.D.

Ten k cestě i výstavě říká:

„Motivací mi byla četba Darwinovy cestopisné knihy Voyage of the Beagle (1845). Tuto práci s oblibou citují zejména britští přírodovědci, velmi často na ni odkazoval například Gerald Durell ve svých zoologických cestopisech. Z Durellovy Šeptající země jsem o této knize dozvěděl a dlouho ji hledal. Určitým problémem byla její relativní nedostupnost, její jediné vydání v češtině vyšlo ještě za starého Rakouska, pod poněkud matoucím názvem Cesta přírodozpytcova kolem světa a to nákladem Jana Leichnera na Královských Vinohradech 1912. Překladatelem byla V. Čalounová a edice, v níž kniha vyšla, nesla půvabný titul Pěkné knihy pro mládež.

Pro biologa je ovšem daleko podstatnější alespoň částečně spatřit a zažít konkrétní situaci a prostředí, ve kterém si mladý Charles Darwin uvědomil reálné možnosti a mechanismy přírodního vývoje.


Cesta po ostrovech s fotoaparátem dala za vznik několikrát instalované výstavě fotografií a dalším výstupem je také přednáška Galapágy, jak jsem je viděl, kterou mají zájemci příležitost vyslechnout v pondělí 25. ledna od 17.30 hodin v Podblanickém ekocentru ve Vlašimi.


RNDr. Jana Havelková
http://www.csopvlasim.cz/
Comments