Aktuality‎ > ‎

Háďátko sužuje viróza, jásají vědci

přidáno: 28. 1. 2011 7:40, autor: Tomáš Macháček
Milimetrový červík s českým jménem háďátko obecné (Caenorhabditis elegans), který se již více než dvacet let používá jako modelový organismus v molekulární a vývojové biologii, trpí virózou*. Přišli na to američtí vědci, kterým tohle zjištění udělalo nesmírnou radost. Mají tak totiž nově možnost studovat interakce mezi virem a hostitelem, přičemž výhodou háďátka je právě to, že se již léta používá jako modelový organismus**. Proto není problém pohrát si s jeho genomem, vyřadit z provozu některé geny a sledovat, jaký vliv to bude mít na průběh infekce. V případě, že by se podařilo identifikovat gen, jehož vyřazení by nějakým způsobem pozitivně ovlivnilo vývoj nemoci, jsou vědci připraveni pokusitse identifikovat takový gen i u člověka.

* Konkrétně jde o infekci dvěma novými viry, které jsou příbuzné nodavirům. Ty patří mezi jednovláknové RNA viry a byly doposud nalézány jen u hmyzu a ryb.

** Poslední velký objev učiněný právě na háďátku je například popis RNA interference (mechanismus regulace genové exprese).
Comments