Vrozená imunita chrání tělo před infekcí bakteriemi a viry a zároveň stojí za iniciací zánětu, který pokud se vymkne
kontrole, přispívá k rozvoji chronických onemocnění (postižení oběhového systému, artritida, diabetes 2. typu, rakovina). Molekula, která se považuje za hlavní řídící jednotku vrozené imunitní odpovědi, nese označení NF-κB (nuclear factor kappa B). Jde o rodinu transkripčních faktorů, které řídí transkripci genů účastnících se nespecifické imunitní odpovědi a regulace zánětu.
Vědci u laboratorní myši zablokovali dráhu aktivace NF-κB a sledovali její vnímavost k infekci. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že NF-κB-deficientní myš eliminovala kožní infekci, a to dokonce rychleji než myši normální. Jak je to možné? Imunologové zjistili, že myši produkovaly náhradou za NF-κB jinou molekulu schopnou regulovat imunitní reakci: interleukin-1 beta (IL-1b), který stimuloval kostní dřeň k produkci zvýšeného počtu neutrofilů schopných fagocytovat bakterie.
Experimenty tedy prokázaly existenci dvou odlišných strategií řízení vrozené imunity v případě bakteriální infekce. Jako první nastupuje reakce regulovaná NF-κB, v případě jeho selhání přichází na řadu IL-1b, který tak plní funkci záložní bezpečností pojistky. Jak se zdá, tento systém je hojně a efektivně využívaný, protože mnohé bakterie dokáží suprimovat právě dráhy vedoucí k aktivaci NF-κB.
|
Aktuality >