Tuleni vlastní minimálně jednu úžasnou schopnost – a to spát pouze polovinou svého mozku. Znamená to, že jedna strana mozku se může nacházet ve stavu spánku, zatímco druhá v téže chvíli zůstává vzhůru. Tento způsob asymetrického spánku tuleni využívají, jestliže se nalézají ve vodě, na souši však spí stejně jako lidé.
Mezinárodnímu týmu biologů se podařilo identifikovat látku v mozku, která je zřejmě za tento stav zodpovědná, a možná tak objasňuje mechanismus tohoto unikátního fenoménu. Změřili produkci různých látek ve spící a bdící polovině mozku. Přišli na to, že kortikální acetylcholin se objevuje ve zvýšeném množství v bdělé části mozku, a naopak pouze v malé koncentraci v oblasti mozku odpovídající stavu spánku. Acetylcholin je tedy pravděpodobně (spolu)zodpovědný za bdělost. Překvapivé ovšem bylo zjištění, že produkce kortikálního serotoninu byla v obou částech mozku srovnatelná. Právě u serotoninu se totiž předpokládalo, že bude hrát zásadní roli v této problematice. Zvýšená hladina serotoninu však byla pozorována během konzumace potravy nebo při mytí. Jeho význam je tedy spíše spojen s kontrolou motorických a autonomních funkcí než s aktivací mozkové kůry během asymetrického spánku. Tyto objevy mohou být užitečné i v souvislosti s lidským zdravím. Údajně až 40 % obyvatel Severní Ameriky má problémy se spánkem. Porozumění tomu, které látky nás udržují v bdělém stavu či nám umožňují spát, by v budoucnu mohlo pomoci klinické praxi. Zdroje:
Lapierre JL, Kosenko PO, Kodama T, Peever JH, Mukhametov LM, Lyamin OI, Siegel JM (2013). Symmetrical serotonin release during asymmetrical slow-wave sleep: implications for the neurochemistry of sleep-waking states. Journal of Neuroscience; 33 (6): 2555
|
Aktuality >