Aktuality‎ > ‎

Kde spávají žáby?

přidáno: 18. 3. 2013 4:08, autor: Tomáš Macháček
Konec zimního období přinesl pracovníkům Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi další zajímavý případ. Koncem února zazvonil pohotovostní telefon a volající prosil o radu. Při odsávání vody ze zatopené výtahové šachty narazil na skupinku pětadvaceti žab. Co dělat s takovýmito nájemníky, když venku ještě mrzne? 
Žáby si šachtu na podzim vybraly jako vhodné zimoviště. To nyní muselo být rekonstruováno a tak se žabky ocitly v pasti. Ošetřovatelé stanice nálezce instruovali k odchytu žab do bedny s vlhkým substrátem a následně vyjeli k místu nálezu, do Načeradce, kde na ně čekalo pětadvacet jedinců ropuchy obecné. Ošetřovatelé si je převzali a odvezli do Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi. Žabky naštěstí nebyly zraněné ani vyhublé. Bylo jim tedy vytvořeno umělé zimoviště a nyní mohou bezpečně čekat na jaro. 

„Klasickým místem pro zimování ropuchy obecné jsou různé podzemní prostory, šachty, jeskyně a podobné útvary. Tam kde je v těchto lokalitách voda, zůstávají žáby aktivní přes celou zimu.“, říká Jakub Hromas, pracovník Záchranné stanice a pokračuje: „Ve stanici jsme museli vyřešit co s nimi. Na vypuštění bylo ještě příliš brzy a žáby by umrzly. Nakonec jsme tedy přistoupili k umělému zimování. Jedince jsme rozdělili na dvě skupiny, podle velikosti. Každá skupina byla umístěna do velké nádoby vyplněné vlhkým substrátem s dřevěnou štěpkou, mechem a zbytky stromové kůry. Nádoby byly umístěny do budovy s vrtem, kde se teplota při mrazivých dnech pohybuje jen lehce pod nulou. Až bude příhodné počasí, všechny jedince opět vypustíme do přírody.“. 

Tyto žabky měly štěstí a díky uvědomělému nálezci, který zavolal do záchranné stanice pro živočichy, se je podařilo zachránit. Samostatnou kapitolou je však samotná ochrana lokalit sloužících obojživelníkům k zimování. „Výtahová šachta nemohla být zachována ve stavu, kde by mohli obojživelníci i nadále zimovat a takovýchto případů s růstem urbanizace přibývá. Velmi důležitá je tedy ochrana přirozených zimovišť. Zánik třebas jen jednoho většího zimoviště může ohrozit přežití celé populace obojživelníků.“, říká Michala Musilová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy a pokračuje: „Na místech, kde přirozená zimoviště chybí, nebo jich je málo, lze vytvořit i příhodná umělá zimoviště.“ 

Tisková zpráva ZO ČSOP Vlašim, zkráceno.

Bc. Petr Vach, ošetřovatel Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim
Bc. Michala Musilová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim
Comments