Aktuality‎ > ‎

Lidem trpícím alergií svitla nová naděje - vědci ví, co může za spuštění alergické reakce na kočky

přidáno: 11. 3. 2011 14:47, autor: vojtechova.iveta@seznam.cz   [ aktualizováno 11. 3. 2011 15:29 ]

Průlomový objev vědců z University of Nottingham dává naději mnoha lidem trpícím alergií, kteří si často musí vybírat mezi vlastním zdravím a domácím mazlíčkem.

Tým britských imunologů identifikoval buněčnou komponentu, která hraje klíčovou roli ve spuštění alergické odpovědi na kočky.
 
Tento objev pomohl vědcům porozumět tomu, jak lidský imunitní systém identifikuje a reaguje na alergeny. Díky tomu se možná povede najít nový způsob léčby alergií. Je to povzbuzující zpráva především pro miliony astmatiků, jejichž stav se často zhoršuje kvůli vzduchem neseným kočičím alergenům (mikroskopickým částečkám kočičí kůže) nebo prachovým roztočům žijícím v domácnostech. 
 
Dr Amir Ghaem-Maghami říká: „Registrujeme strmý nárůst počtu nemocných alergií oproti minulým desetiletím a alergické astma u dětí industrializovaných zemí, včetně Spojeného království, nabyl rozměrů epidemie. Přestože došlo ke zlepšení léčby těchto pacientů, každý den ve Spojeném království zemřou kvůli astmatu 3 lidé. Mnoho lidí s astmatem je velice citlivých právě na prachové roztoče nebo kočičí alergeny nacházející se ve vzduchu – ve skutečnosti je na kočičí alergeny přecitlivělých více než 40 % dětí s astmatem. Lepší porozumění interakce mezi alergeny a imunitním systémem může vést k tomu, že budou vyvinuty efektivnější léky, které dokážou alergii potlačit.“
 
Alergie je porucha způsobená imunitním systémem, který reaguje na jinak neškodné substance v prostředí – alergeny. Imunitní systém se domnívá, že je napaden, a začne produkovat molekuly zvané IgE (imunoglobulin E), což vede k uvolnění dalších látek, například histaminu. To vše nakonec způsobí vznik zánětu a klasických symptomů alergie – svědění očí, kýchání, alergická rýma a dušnost.
 
Vědci z University of Nottingham nedávno publikovali práci v odborném časopise Journal of Biological Chemistry, která byla zaměřená na roli manózového receptoru (MR) nalezeného na povrchu dendritických buněk (= typ buněk imunitního systému). Tyto buňky jsou mezi prvními, které přijdou do styku s alergeny. Vědci zjistili, že MR se váže k širokému okruhu alergenů a hraje důležitou roli v alergických odpovědích na alergeny prachových roztočů. V jejich poslední studii se zaměřili na přispívání MR k alergii způsobenou hlavním kočičím alergenem zvaným FeI d 1. Prokázali, že MR je potřebný pro rozpoznání FeI d 1 jako potenciálního cizího vetřelce a pro produkci IgE proti FeI d 1.  Objev ukazuje, že MR hraje rozhodující roli nejen v rozpoznávání alergenů, ale i ve vytváření alergické reakce těla na ně. 
 
 
Originální článek: M. Emara, P.-J. Royer, Z. Abbas, H. F. Sewell, G. Gebriel Mohamed, S. Singh, S. Peel, J. Fox, F. Shakib, L. Martinez-Pomares, A. M. Ghaemmaghami. Recognition of the major cat allergen Fel d 1 through the cysteine-rich domain of the mannose receptor determines its allergenicity. Journal of Biological Chemistry, 2011; DOI:10.1074/jbc.M111.220657
 
Comments