Aktuality‎ > ‎

Nádorů v oblasti hlavy a krku přibývá hlavně u žen

přidáno: 15. 11. 2012 2:09, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 15. 11. 2012 2:11 ]
Právě na dnešek připadá Mezinárodní nekuřácký den, pro který letos Česká koalice proti tabáku zvolila téma Jak předcházet rakovině hlavy a krku. Rakovinou hlavy a krku jsou totiž ohroženi nejvíce právě kuřáci. K tomuto dni bude pro dospělé, ale i pro stále více kouřící mládež na pražském Náměstí Republiky od ranních hodin připraven informační stánek. Ten bude k dispozici od 9 do 19 hodin a příchozí si mohou otestovat hladinu oxidu uhelnatého ve výdechu a zdarma konzultovat s odborníky možnosti odvykání. Kuřáci tak zjistí hodnotu zatížení svého krevního oběhu a mohou se poradit, jak toto zatížení snížit. Budou mít rovněž možnost zaregistrovat se zdarma do aplikace ICoach, interaktivního internetového průvodce odvykáním. 

Česká koalice proti tabáku, o.s.

Nevládní nezisková organizace založená v roce 2002. Hlavním cílem organizace je zvyšovat informovanost obyvatel České republiky o rizicích spojených s kouřením a o možnostech odvykání. V rámci organizace funguje i národní linka pro odvykání kouření, která poskytuje kuřákům odbornou pomoc v problematice odvykání. Organizace se aktivně podílí na prevenci kouření, a to zejména v Praze. Sdružení připravuje pro děti preventivní školní programy, webové stránky a další akce.

Česká koalice proti tabáku, o. s. | Studničkova 7, Praha 2, 128 00 | tel.: 604 551 633 | info@bezcigaret.cz | www.bezcigaret.cz
Mezinárodní nekuřácký den by měl zejména upozornit na rizika spojená s kouřením, kterým nejsou vystaveni pouze kuřáci, ale i na rizika pasivního kouření, kterými jsou ohroženi také nekuřáci. Nejen kuřáci by si totiž měli připomenout, že cigaretový kouř, který je klasifikován jako rakovinotvorná látka nejvyšší nebezpečnosti, obsahuje více než 60 rakovinotvorných látek. V České republice umírají v důsledku pasivního kouření každoročně přibližně 3 000 lidí a nejvíce jsou ohroženy děti, jejichž organismus je na složky tabákového kouře velmi citlivý. 

Jediným typem rakoviny, který se člověku hned v souvislosti s kouřením vybaví, je rakovina plic. Avšak již méně se hovoří o riziku vzniku nádorů v oblasti hlavy a krku. Těchto nádorů v posledním desetiletí na celém světě dramaticky přibývá, a to zejména u žen. Výskyt nových případů nádorů oblasti hlavy a krku se na celém světě odhaduje na 363 000 případů ročně, přičemž počet úmrtí činí 200 000 za rok. V České republice se diagnostikuje asi 1 150 případů ročně a 650 lidí s tímto onemocněním každý rok zemře (tj. zhruba tolik jako u karcinomu děložního hrdla). 


Proto je důležité naléhat na všechny, aby věnovali pozornost příznakům a aby se s nimi svěřovali svým lékařům. Podobně by měli i zdravotničtí pracovníci aktivně pátrat po příznacích a rizikových faktorech u svých pacientů, aby zajistili včasnou diagnózu a léčbu. Nejběžnějšími příznaky jsou bulky na krku, bolest při polykání, chrapot a změny hlasu, ale také trvale ucpaný nos či bolest v uchu. Více o těchto onemocněních se dozvíte na stránkách www.rakovinahlavyakrku.cz

Z tiskové zprávy České koalice proti tabáku z 15. 11. 2012, upraveno.
Comments