V pondělním programu děti poznávají živočichy (včetně člověka), a to na makro- i mikroskopické úrovni. Pozorování nabarvených buněk vlastního bukálního epitelu, mikroskopování rybniční vody, ale i seznámení se s živými zvířaty s využitím termokamery, která dětem spolehlivě odhalí rozdíly mezi studeno- a teplokrevnými živočichy, antropologické hrátky ve fakultním Hrdličkově muzeu člověka a vzrušující práce na skenovacím elektronovém mikroskopu. To je jen výběr z toho, co malí přírodovědci absolvují během prvního dne.
Aktivity zaměřené pro změnu na botaniku na ně čekají v úterý. Lektoři dětem při různých hrách vysvětlí rozdíl mezi živočichy, kterým se věnovali předchozí den, a rostlinami, s nimiž je svázaný program dne druhého. Dalším bodem je prověření badatelských schopností účastníků tábora při úkolové hře v botanické zahradě. Potom se všichni rozdělí do skupin, které se během dne postupně vystřídají na třech stanovištích. Jednak jde opět o mikroskopovací blok, při němž se mladí přírodovědci vlastníma očima podívají na čerstvě vyrobené preparáty rostlinných trichomů, dále o komentovanou prohlídku fakultního skleníku, ve kterém si kromě jiného zasadí vlastní kaktus, jež si v závěru dne odnesou domů, nebo ochutnají exotické ovoce. Třetí částí je procházka v exteriérech botanické zahrady, kde se děti s rostlinami seznámí nejen zrakem, ale i čichem nebo hmatem a poznají jejich rozmanitost a význam pro člověka.
![]() Objevovat krásu minerálů, tvořit mapy a orientovat se v prostoru za pomoci nejmodernější techniky. To všechno budou mladí přírodovědci dělat ve čtvrtek, kdy zavítají do Mineralogického muzea a Mapové sbírky PřF UK. Připravené jsou pro ně i aktivity v botanické zahradě, tentokrát ovšem zaměřené ne na poznávání zeleného světa rostlin, ale na orientaci s pomocí kompasů nebo GPS. S prostředím největší přírodovědecké fakulty v zemi se účastníci tábora rozloučí v pátek, na kdy si pro ně organizátoři z chemické sekce připravili sérii zajímavých experimentů, které jim obor představí z různých úhlů pohledu. Studený oheň, chemikova zahrádka, pískající medvídek, faraonovi hadi, nenewtonoská kapalina, blesky ve zkumavce... to jsou jenom některé z nachystaných pokusů. Ukončení celotýdenní akce a její zhodnocení je naplánované na páteční odpoledne do prostor botanické zahrady a skleníku.
Průběžné informace o dění na táboře můžete sledovat na jeho facebookovské stránce, kde najdete i fotografie z jednotlivých dní, Pozornost věnujte i webu www.prirodovedci.cz, kde se budou objevovat avíza i na další akce pro veřejnost, které bude PřF UK v budoucnu pořádat. |
Aktuality >