Aktuality‎ > ‎

Nová kapitola v sekci Biologie živočichů

přidáno: 17. 10. 2011 11:47, autor: Iveta Červenková   [ aktualizováno 18. 10. 2011 4:06 ]
Připravujeme pro vás novou kapitolu v sekci Biologie živočichů, půjde o text týkající se chování zvířat. Dále proto vizte krátké motivační povídání o zajímavém chování terejů tichomořských (Sula granti). Nová studie z Wake Forest University totiž poskytuje první důkaz ze zvířecího světa o tom, že juvenilní jedinci terejů, kteří byli svým okolím trápeni, se po dosažení dospělosti sami stávají trapiči. „Byli jsme překvapeni mírou zájmu, kterou mnozí dospělci jeví vůči nepříbuzným mláďatům, a to ovšem včetně tvrdého zacházení s cizími potomky.“ říká profesor biologie z Wake Forest University Dave Anderson a dodává: „To, zda byla či nebyla mláďata terčem trápení, predikuje jejich chování v dospělosti.“ Traumatické trápení vyvíjejícího se mladého jedince znatelně zvyšuje šance, že se bude v budoucnosti projevovat stejně, říká Martina Müllerová (studentka prof. Andersona) studující na University of Groeningen v Holandsku.

Terejové patří mezi přímořské ptáky na galapážském souostroví. Diskriminace mláďat je v jejich koloniích velmi rozšířena. Terejové si vytváří hnízda na zemi a často opouštějí své potomstvo kvůli lovu na moři. Takže vzniká spousta možností pro cizí dospělé ptáky, aby mohli šikanovat a napadat sousední hnízda. Dospělí trapiči hlídkují okolo hnízd a hledají nechráněná mláďata. Často je štípou a klovou, někdy to vede dokonce ke krvácení mláďat. V průměru vyšší agresivitu vykazují samice. Výzkumníci sbírali data v průběhu tří sezón. Dokumentovali, která hnízda jsou terčem šikany a která ne, a jaký to má vliv na budoucí chování těchto jedinců. Výsledky tohoto výzkumu osvětlily chování terejů. „Toto není vyumělkovaná experimentální situace prováděná se zvířaty v zajetí. Jedná se o zvířata v přirozených podmínkách, která zakouší trápení během svého mládí. Tento stres ovlivňuje budoucí chování jedinců,“ říká Anderson. Vědci také zkoumají fyziologické odpovědi terejů na stresové podněty v mládí. Dochází při tich k nárůstu kortikosteronu (jedná se o primární ptačí stresový hormon). Nárůst stresového hormonu může ovlivnit chování v dospělosti. 

Originální článek: Muller M., Porter E., Grace J., Awkerman J., Birchler K., Gunderson A., Schneider E., Westbrock M., Anderson D. Maltreated nestlings exhibit correlated maltreatment as adults: evidence of a “cycle of violence” in Nazca boobies (Sula granti). The Auk, 2011.
Comments