Aktuality‎ > ‎

Melanocyty v létě dovolenou rozhodně nemají

přidáno: 10. 7. 2012 9:28, autor: Iveta Červenková   [ Aktualizováno 6. 7. 2014 7:45 uživatelem Tomáš Macháček ]
Opalování, nebo-li proces tmavnutí kůže je následkem vystavení pokožky ultrafialovému záření (UV). To pochází především ze slunce. Příležitostné vystavování pokožky slunci (resp. ultrafialovému záření) má pozitviní účinky - např. produkce vitamínu D. Naopak přílišné slunění má účinky negativní až destruktivní - od spálení pokožky po rakovinu kůže. Náchylnost pokožky ke opálení i spálení je dána několika faktory: typem kůže (viz tabulka), její barvou a také genetickými dispozicemi.

Typy kůže - Fitzpatrickova škála

To jak se pokožka opálí zavisí na melanocytech a jejich produkci melaninu. Melanin je produkován na základě působení ultrafialového záření. Melanocyty produkují 2 typy melaninu: eumelanin (tmavě hnědý) a pheomelanin (červený). Melanin chrání tělo před absorbováním nadměrného množství slunečního záření. To je ve vysokém množství škodlivé a způsobuje destrukci DNA. Čím více melaninu je produkovánu, tím je pokožka tmavší.

Opálení vzniká dvěma mechanismy. První vzniká následkem působení UV-A záření (vlnová délka 320 - 400 nm). To vytváří oxidativní stres v melanocytech a melanin se  tím pádem oxiduje a tmavne. UV-A záření nezvyšuje produkci melaninu, ovlivňuje pouze jeho distribuci. Opálení vzniklé tímto způsobem je pouze krátkodobé. Druhý mechanismus je závislý na UV-B záření. UV-B záření (280 - 320 nm) způsobuje vznik pyrymidinových dimerů v DNA, které ovlivňují produkci melaninu. Dochází tedy ke zvyšování jeho množství. Toto opálení vzniká až po 72 hodinách od působení záření a vydrží delší dobu. Také chrání před spálením kůže.

Při nadměrném působení UV záření dochází ke spálení pokožky. Ta je pak načervenalá až rudá a na dotyk horká a dochází i k únavě celého organismu.

A jaký typ kůže máte vy? Mrkněte sem a dozvíte se to!


Zdroje:
 - http://www.nature.com/jid/journal/v124/n6/full/5602865a.html
 - http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/sunexposure.html
 - http://en.wikipedia.org/wiki/Suntanning
 - http://en.wikipedia.org/wiki/Sunburn

Comments