Aktuality‎ > ‎

Poznáte ho?

přidáno: 4. 12. 2011 10:37, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 10. 12. 2011 2:48 ]
Obrázek představuje tzv. londýnský exemplář* fosílie jednoho pro paleontology velice významného okřídleného obratlovce. Nalezen byl roku 1861 v Ottmannově lomu u obce Langenaltheim v Německu. Pro Britské muzeum v Londýně ho posléze zakoupil tehdejší ředitel jeho přírodovědného oddělení Richard Owen. Ne všechny kosti jsou sice v původní poloze a kostra byla již v počátečním stadiu rozkladu, i tak se ale letky křídel (1) ještě neoddělily. Dále je zachována celá levá noha se čtyřmi prsty s drápy (2) nebo pánev s patrnou jamkou (3) pro hlavici kosti stehenní. Diagnosticky důležitým znakem je symetrické, oboustranné opeření kompletního ocasu (4). V ose těla pak leží masivní, nápadně prohnutá kost vidličná, tzv. furcula (5) vzniklá spojením kostí klíčních. Nad levou patou je výlitek mozkovny (6), vlevo od pánve pak najdeme rostrální část lebky s několika zoubky (7); byť jsou tyto struktury jen málo patrné, jsou diagnosticky velice důležité! 

*Nejde o fotografii originální desky londýnského exempláře, ale o její model, který je vystavený v Chlupáčově muzeu historie Země na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Poznáte, o jakého tvora, jehož objev ve své době mnohé šokoval, jde? Správnou odpověď zveřejníme ve středu 7. prosince 2011 pod tímto článkem.

Odpověď: Archaeopteryx litographica
Comments