Aktuality‎ > ‎

Ptačí penis cílem apoptózy

přidáno: 13. 6. 2013 2:58, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 13. 6. 2013 3:13 ]
Samci většiny druhů zvířat s vnitřním oplozením používají k předání svých pohlavních buněk do lůna samice penis. Tento typ fertilizace mají i ptáci, u samců 97 procent z nich byste však penis hledali marně. V průběhu evoluce o něj totiž přišli, spermie samice získává při páření cestou pouhého přitisknutí kloak (někdy se to označuje jako „cloacal kiss“ – polibek kloak). Výjimku z pravidla mezi ptáky tvoří například pštrosi a kachny 
 kačeři mají penis dorůstající v době rozmnožování až 20 centimetrů, samotný pohlavní akt je však extrémně krátký (v řádu desetin sekundy).

Čtyřčlenný tým biologů z USA a Velké Británie se rozhodl přijít této záhadě na kloub. Pustili se proto do sledování vývoje samčího genitálu u kuřat a křepelek (paří se přitisknutím kloak) a srovnali ho se situací u hus, kachen, emu a krokodýlů (u nichž samec penetruje samici). Došli při tom k závěru, že u kuřat a křepelek vzniká během vývoje malý výběžek připomínající penis (tzv. genitální tuberkul), který však záhy zaniká. Jako vysvětlení se nabízela hypotéza, že tito ptáci ztratili geny stimulující růst penisu.

Ukázalo se však, že co se týče relevantní genové výbavy, opeřencům bez penisu žádné geny nechybí - naopak jim jeden přebývá! Konkrétně jde o gen Bmp4. Jeho produkt se nejspíš účastní signalizace, která v daném orgánu vede k zahájení apoptózy, programované buněčné smrti (více o ní zde). Tento efekt potvrdili pokusem, při kterém kohotům gen Bmp4 utlumili – a hle, penis narostl. Naopak když jeho účinkům vystavili kačery, ti o svou chloubu přišli. Zdá se tedy, že gen Bmp4 je další z rodiny Bmp, který se významným způsobem podílí regulaci vývoje.


Comments