Aktuality‎ > ‎

[RECENZE] Síla, sexualita, sebevražda

přidáno: 21. 12. 2013 10:21, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 21. 12. 2013 10:22 ]
http://academia.cz/sila-sexualita-a-sebevrazda.html
Název knihy Nicka Lanea Síla, sexualita, sebevražda na první pohled příliš nenavozuje dojem, že jde o biologické populárně naučné dílo. Ani růžový přebal (s etablovaným logem edice Galileo nakladatelství Academia) na věrohodnosti v tomhle směru moc nepřidá. Když se však pozorný (a aspoň trochu biologicky naladěný) čtenář zamyslí a podumá, najde společného jmenovatele tří pojmů, jež daly knize jméno. Jeho úvahy pak potvrdí podtitulek Mitochondrie a smysl života, pomoci může i návodný obrázek na pozadí, ve kterém poučený laik jistě rozpozná mitochondrii na snímku z transmisního elektronového mikroskopu. 

Na více než čtyř stech stránkách nás autor seznamuje s tím, jaké funkce mitochondrie v buňce a pro organismus mají. V jednotlivých tématických částech (Vznik eukaryotické buňky, Protonový pohon a vznik života, Základy komplexního uspořádání, Velikost a křivka vzrůstající složitosti, Obtížný zrod jedince, Prehistorie lidstva a povaha pohlavnosti, Proč nás nakonec mitochondrie zabijí) postupně odkrývá různé pohledy na mitochondrie a dokazuje, že nejde jen o pouhé „továrny na energii“, k nimž bývají tyto organely často zjednodušeně přirovnávány. 

Text je čtivý a většinou dobře plyne, jen některé úvodní pasáže (například v části o vzniku eukaryotické buňky) mi přišly poněkud rozvleklejší a upovídanější, než by možná bylo nutné. To je jistě dobrá rozcvička pro ty, pro něž je dané téma úplnou novinkou, ostatní se však mohou trochu nudit v očekávání nových informací. Jelikož je však Nick Lane, mimochodem profesí biochemik na University College London, skvělý vypravěč, člověk mu ta obšírnější entrée asi i klidně odpustí. V souvislosti s jazykovou stránkou je potřeba ocenit také kvalitní překlad celého díla, o nějž se postaral Vladimír Hampl, evoluční protistolog z Přírodovědecké fakulty UK v Praze. 

Děj jednotlivých kapitol vhodně doplňují přehledné obrázky a grafy, které usnadňují pochopení nebo představení si probíraného problému. Čtenáři z řad (poučených) laiků jistě ocení slovníček pojmů připojený za poslední kapitolou. Kdo se v diskutovaných tématech vyzná trochu víc nebo bude prahnout po hlubším proniknutí do nich, tomu zase udělá radost poměrně obsáhlý seznam doporučené literatury, který zahrnuje především původní odborné články. 

Celkový dojem je dobrý, knížka se jistě bude stejně dobře vyjímat v knihovně středoškolského studenta i biologa-profesionála. Každý si v ní totiž myslím najde to své: ať už to bude základní vhled do problematiky fungování mitochondrií anebo rozšíření či upevnění vlastních dosavadních znalostí v této oblasti.

LANE, Nick. Síla, sexualita, sebevražda: mitochondrie a smysl života. Vyd. 1. Praha: Academia, 2013, 461 s. Galileo. ISBN 978-80-200-2073-4.

Comments