Aktuality‎ > ‎

Seznamte se: Ophrys ficalhoana

přidáno: 17. 11. 2012 15:01, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 18. 11. 2012 7:17 ]
Tořič druhu Ophrys ficalhoana je orchidej rostoucí především na Iberském poloostrově, ale najdeme ho i ve Francii a na Baleárských ostrovech, dokonce i v Maroku a Alžírsku. Co se týče nároků na prostředí, není nějak moc vybíravý: toleruje slunná i stinná stanoviště, stejně tak si poradí s kyselou i zásaditou půdou. Vyhledává místa s nepříliš hustým travnatým povrchem, ideální jsou garrigue, macchie, okraje lesních cest anebo prosvětlené lesy. To vše až do nadmořské výšky 1800 metrů. 

Jde o trvalou hlíznatou rostlinu vysokou 10–40 centimetrů s robustním vzhledem a nápadně velkými květy. Květenství obvykle tvoří 3–10 květů, jejichž listeny jsou zbarvené podobně jako okvětní lístky. Ty mají různé barvy od růžové po fialovou (v různých odstínech). Nápadný pysk má délku až 22 milimetrů, je čtvercový a zdobí ho husté, purpurové až hnědé chloupky. Okraj pysku může být žlutý, nazelenalý či načervenalý. Rostlina kvete od druhé poloviny dubna do června. 

Někteří autoři řadí tento druh jako intraspecifický taxon (poddruh, varietu) tořiče druhu Ophrys tenthredinifera. Od něj se ale liší nápadně širším pyskem a celkově většími květy a navíc vykvétá o něco později. Druh je chráněný mezinárodní dohodou CITES.

Text a foto: Tomáš Figura (www.fi.yc.cz)
Comments