Aktuality‎ > ‎

Přírodovědci, pojďte si vyzkoušet, jak se dělá věda

přidáno: 17. 11. 2011 9:36, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 26. 11. 2011 10:39 ]
Zajímavá možnost, jak zatraktivnit výuku přírodovědných předmětů, se naskýtá základním a středním školám v celé České republice. Stačí jen málo: zapojit se do projektu Přírodovědci.cz, který spustila Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze (PřF UK). Registrací na www.prirodovedci.cz získají učitelé přístup do databáze aktivit, které PřF UK školám nabízí, a to zcela zdarma. „Pedagogům se tak otevírá možnost jak se spolu se studenty seznámit s akademickým prostředím vysoké školy, zasednout do poslucháren, zúčastnit se vybraných experimentů, probrat z očí do očí s předními vědci a pedagogy aktuální problémy nebo například absolvovat tématické terénní exkurze,“ představila obsah katalogu hlavní koordinátorka projektu Alexandra Hroncová z PřF UK.

Interaktivní web však není určený pouze učitelům, druhou hlavní cílovou skupinu tvoří samotní mladí přírodovědci. Ti po přihlášení se do systému získají vlastní magnetickou kartu, na níž je vázáno hned několik benefitů. „Především jde o deník přírodovědce, který má mladé badatele provázet při jejich cestách při poznávání přírody. Kromě toho je pro ně připraven i kalendář na příští rok nebo jednou ročně volný vstup do fakultních muzeí a sbírek,“ uvedla Alena Ječmíková z oddělení vnějších vztahů PřF UK.

Hlavním cílem projektu je systematická péče o vzdělání a výchovu studentů v přírodních vědách, a to už od úrovně základní školy. „Ten, kdo projeví zájem a bude sledovat naše stránky, číst deníček nebo navštíví námi nabízené aktivity, bude mít i jedinečnou možnost, jak si zásadně rozšířit obzory v běžném studiu a vylepšit si tak třeba i známkové skóre ve škole,“ doplnila Alena Ječmíková. Jelikož je kampaň zaměřena na mladší generaci, je tomu přizpůsobena i její grafická podoba. Autoři vsadili na populární fantasy motivy, a tak každému ze čtyř vizuálů, které představují jednotlivé obory (biologii, chemii, geologii a geografii), dominuje postava přírodního „elementa“, který děti provází.

Ukázka aktivit, které školám projekt Přírodovědci.cz nabízí:

  • zapůjčení laboratorního vybavení (fluorescenční mikroskop, set na elektroforézu, pitevní soupravy, stereomikroskopy aj.)
  • praktická cvičení pro studenty (určení Rh-faktoru, pitva raka, evoluční morfologie plodů aj.)
  • přednášky pro střední školy (Virové pandemie a epidemie, Moderní medicínské terapie, Genové inženýrství, Biotechnologie, Sekvenování DNA a projekt sekvenace lidského genomu aj.)
  • exkurze a návštěvy muzeí a sbírek (terénní exkurze do Prokopského údolí, Chlupáčovo muzeum historie Země, Hrdličkovo muzeum člověka aj.)
Pokud si nadšenci dají práci, objeví kromě ústředních fantazijních tvorů především plno reálných struktur, objektů, přírodních procesů či chemických vzorců látek, s nimiž se běžně potkáváme. Nejde tedy jen o pouhý smyšlený plakát, ale o zábavně-naučnou skrývačku pro ty, kteří mají chuť objevovat něco nového,“ vysvětlila Alexandra Hroncová. „Touha po poznání a radost z objevování. To jsou pocity, které chceme v mladých lidech vyvolat,“ shrnula Hroncová. 
Comments