Aktuality‎ > ‎

Stav beztíže kořeny nezmate

přidáno: 8. 12. 2012 15:05, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 8. 12. 2012 15:23 ]
Růst rostlin je ovlivněný celou řadou různých stimulů, mezi jinými i zemskou přitažlivostí. Vědce proto zajímalo, jak se rostliny budou chovat v prostředí, kde na ně gravitace nepůsobí. A tak vzali starý známý modelový huseníček (Arabidopsis thaliana), vyvezli ho na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a koukali, jak se budou na změnu prostředí během svého růstu tvářit jeho kořeny. 

U kořenů můžeme najít dva zajímavé typy pohybů. První z nich se v angličtině označuje jako waving (v jedné bakalářské práci z roku 2008 je to do češtiny přeložené jako „kroucení“) a představuje pravidelné drobné změny směru růstu konců kořínků. Můžeme si to představit jako „osahávání“ okolního terénu a hledání nejlepšího směru, kam může rostlina kořeny vysílat. Druhým pohybem je tzv. skewing (český ekvivalent se nepodařilo nalézt), který představuje mírně šikmé odstupování kořenů rostoucích podél svislého povrchu, tedy růst poněkud odchylný od vektoru gravitační síly. Navzdory tomu, že přesný mechanismus obou těchto pohybů není zcela znám, mělo se doposud zato, že právě gravitace je pro ně klíčovým faktorem. 

Výsledky pokusu, při němž biologové pěstovali huseníček na oběžné dráze, to však nepotvrdily. Ukázalo se, že bez působení gravitace, ale při zachování standardního osvětlení se kořeny chovaly podobně, jako by rostly na povrchu Země. To tedy spíš než o pozitivním gravitropismu kořenů svědčí o větším vlivu negativního fototropismu. A i vzorce jejich „kroucení“ a „skewingu“ byly srovnatelné s těmi pozemskými, dokonce se udržely i rozdíly mezi jednotlivými kultivary huseníčku, které byly do experimentu zahrnuté. Jediný rozdíl vědci zaznamenali v tom, že „kroucení“ kořenů bylo v beztížném stavu mnohem „jemnější“ nebo jakoby „obezřetnější“ (představa autora: něco jako když se člověk pohybuje v místnosti, kde není vidět na krok – nedělá velké kroky, ale spíš opatrně našlapuje). Zdá se tedy, že ačkoliv na Zemi rostliny gravitaci využívají pro svoji orientaci, dokážou se vcelku dobře obejít i bez ní.


Volně podle: „What happens to plant growth when you remove gravity?.“ ScienceDaily, 7 Dec. 2012. Web. 8 Dec. 2012. Originální článek: Anna-Lisa Paul, Claire E Amalfitano and Robert J Ferl. Plant growth strategies are remodeled by spaceflight. BMC Plant Biology 2012, 12:232 doi:10.1186/1471-2229-12-232
Comments