Aktuality‎ > ‎

Tábory s pražskými přírodovědci nabízí bengálské ohně, komáří larvy i lov zkamenělin

přidáno: 14. 7. 2012 13:24, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 15. 7. 2012 6:07 ]
Biologie, chemie, geologie, geografie. To jsou vědní disciplíny, které se pěstují na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze (PřF). A také disciplíny, které naplňují program letních táborů, jež PřF stejně jako loni (viz) realizuje. Po obrovském úspěchu dvou turnusů z předchozího roku přírodovědci letos přitvrdili: v červenci tři běhy přímo v Praze formou příměstských táborů, během srpna potom tři týdenní pobytové turnusy v terénu. Pro děti je připravená bohatá nabídka různorodých aktivit, které zahrnují praktické laboratorní úlohy, demonstrační experimenty, exkurze, ale i oddechové hry anebo tvůrčí výtvarné seance. O účastníky tábora po celou dobu pečují lektoři z řad studentů a pedagogů PřF schopní přizpůsobit „velkou vědu“ „malým vědcům“. 

Biologii jsou na příměstských turnusech, které probíhají v červenci, věnované hned dva dny. Nejprve se mladí přírodovědci seznamují se základy mikroskopické techniky a učí se mikroskopy ovládat. Vždyť nejmladší šestiletí účastníci občas ještě ani nechodí do školy, tedy je mnohdy vidí a sahají na ně prvně v životě! Populárními objekty k pozorování jsou larvy komárů nebo perloočky, které jsou snadno viditelné a zároveň atraktivní. Nákresy mladých přírodozpytců, kterými zdobí svoje „protokoly“, někdy připomínají spíš vesmírná monstra. Nicméně cvičení dělá mistra, a tak další obrázky, tentokrát všemožných zelených řas, které děti nalovily v jezírcích v botanické zahradě, už vypadají mnohem lépe. Kromě běžných mikroskopů mají děti možnost poznat i taje fluorescenční mikroskopie, která jim zjevuje svět na sklíčku ve zcela jiných barvách. Vedle mikroskopování, které je mezi účastníky táborů vždy velmi populární, je pro ně připravený interaktivní antropologický program v Hrdličkové muzeu člověka, prohlídka botanické zahrady a skleníků spojená s různými pohybovými a výtvarnými aktivitami. 

Aby nebyly děti celý týden jen zavřené v laboratořích a posluchárnách, případně nepobíhaly po botanické zahradě, je na programu i komplexní přírodovědná exkurze. Té se kromě botaniků, zoologů a ekologů (kteří určují, co děti cestou natrhají anebo polapí, a vypráví jim o tom) účastní i geologové a paleontologové. Ti je vodí na lokality, kde si mohou mladí přírodovědci s pomocí kladívek „nalovit“ zkameněliny a posléze si je i odnést domů. Stejně jako mikroskopování je i hledání fosílií nesmírně populární kratochvílí a nezřídka si děti domů nesou několik kilogramů kamene. Podobně jsou na tom i různé chemické hrátky, při kterých nechybí bengálské ohně nebo fingovaná umělá krev, na první pohled však jenom těžko odlišitelná od té skutečné. 

Jak se zdá, přírodovědecké příměstské tábory jsou mezi dětmi a jejich rodiči velmi oblíbené, a tedy doufejme, že budou pokračovat i v příštích letech. A věřme, že se s podobným úspěchem setkají a chvály se dočkají i pobytové tábory přímo v terénu, které budou mít premiéru letos v srpnu. 


Tábory jsou realizovány v rámci IPN Podpora technických a přírodovědných oborů MŠMT a jsou spolufinancovány Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Comments