Aktuality‎ > ‎

Tajemství střevních kmenových buněk odhaleno!

přidáno: 13. 11. 2011 9:32, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 13. 11. 2011 9:33 ]
Vědcům dlouhou dobu vrtalo hlavou tajemství kmenových buněk, které se starají o neustálou obnovu střevního epitelu, jenž se kompletně regeneruje během několika málo dní (pro srovnání: obměna červených krvinek trvá čtyři měsíce). Epitelové buňky, které pomáhají vstřebávat živiny z trávené potravy, vznikají z kmenových buněk, které leží hluboko ve zprohýbaném povrchu střeva v místech označovaných jako krypty. Ovšem jejich přesná pozice a způsob jednoznačné identifikace zůstával dlouho tajemstvím. A aby toho nebylo málo, nachází se v kryptách dokonce dva typy kmenových buněk. První skupina zahrnuje relativně pomalu se dělící buňky, které se nacházejí ve stěnách krypt, druhá potom ty, které se dělí relativně rychleji a dlí v hloubi krypt. Vztahy mezi oběma liniemi nebyly dosud vůbec jasné.

Nové světlo vrhají na tyto donedávna neprobádané skutečnosti výsledky výzkumu vědců z University of Pennsylvania. Ti v experimentech zjistili, že spolu popisované dva typy střevních kmenových buněk souvisí: jedna linie dokáže produkovat buňky té druhé a naopak. Toto nečekané zjištění vědce překvapilo. V těle je sice běžné, že pomalu se dělící buňky dávají vzniknout těm rychle se množícím například v případě poškození a následné regenerace tkáně. Ovšem situace, kdy by rychle se dělící buňky diferencovaly v ty pomalu se množící (a většinou déle žijící) je neobvyklá. Tento objev tedy mění pohled na vývojové dráhy lidských orgánů/tkání s rychlou regenerací (střevo, kůže, krev, kost), které budou patrně mnohem flexibilnější, než se dosud zdálo. 

Originální článek: Norifumi Takeda, Rajan Jain, Matthew R. LeBoeuf, Qiaohong Wang, Min Min Lu, and Jonathan A. Epstein. Interconversion Between Intestinal Stem Cell Populations in Distinct Niches. Science 1213214. Published online 10 November 2011. DOI:10.1126/science.1213214.
Comments