Aktuality‎ > ‎

Včely se trápí stejně jako lidé

přidáno: 8. 6. 2011 11:59, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 8. 6. 2011 13:47 ]
Negativní emoce prožívají ve zvířecí říši kromě lidí, psů, potkanů a ptáků také včely. O takových výsledcích výzkumu čtyř britských vědkyň informuje časopis Current Biology. „Podařilo se nám prokázat, že emotivní odpovědi včel na nepříjemné situace, například na simulované útoky predátorů, jsou stejně negativní jako u lidí,“ shrnuje Geraldine Wright z Newcastle University a připodobňuje stav k situaci, kdy pro člověka v depresi není sklenice z poloviny plná, ale prázdná. Přímý důkaz, že tyto negativní pocity včely prožívají vědomě, podle ní ovšem stále chybí.

Napadlo vás, jak se u včel asi zjišťuje, jaký mají pohled na svět? Vědecký tým, složený ze čtyř žen, jim nejprve předkládal neznámé vůně, aby se hmyz rozhodl, zda věští dobré, nebo špatné věci. Včely byly vycvičeny, aby jedny vůně spojovaly se sladkou odměnou a ty druhé s hořkou chutí chininu. Jedna skupina včel potom podstoupila simulovaný útok predátora (protřepávání v krabici), druhá (netrýzněná skupina) byla ponechána jako kontrolní. Britské vědkyně je potom opět vystavily jednak známým pachům, jednak pachům novým vytvořením smícháním aromat původních. Stresované včely méně často reagovaly na pachy, které signalizovaly přítomnost chininu; vědkyně tvrdí, že se chovaly, jako by očekávaly hořkou chuť víc než jejich kolegyně v kontrolním vzorku. „Pokud včely vystavíme vlivům, které by i u lidí vyvolaly pocit úzkosti, vykazují stejné změny v chování a ve fyziologii jako můžeme pozorovat u lidí,“ uzavírá Geraldine Wright.

Originální článek: Melissa Bateson, Suzanne Desire, Sarah E. Gartside, Geraldine A. Wright. Agitated Honeybees Exhibit Pessimistic Cognitive Biases. Current Biology, 02 June 2011 DOI: 10.1016/j.cub.2011.05.017
Comments