Aktuality‎ > ‎

Velcí prvoci s vířivými koly (3. část)

přidáno: 9. 9. 2012 4:58, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 9. 9. 2012 5:07 ]
první části seriálu o vířnících jsme se zabývali jejich obecnou charakteristikou a systematikou, ve druhé části povrchem jejich těla, trávicí soustavou a způsoby příjmu potravy. Tentokrát se zaměříme na jejich vylučování a nervovou soustavu.
Vířníci nemají žádné specializované orgány ani orgánové soustavy, jež by zajišťovaly přenos nebo výměnu plynů mezi tkáněmi a prostředím. Vzhledem k jejich malé velikosti je tuto funkci v dostatečné míře schopná obstarat prostá difúze, která se na transportu plynů, ale i živin a zplodin metabolismu podílí. Prostup látek usnadňuje kromě malých rozměrů i skutečnost, že tělní dutina není členěna žádnými septy či jinými překážkami, které by transport molekul komplikovaly. 

Vylučování vířníků zajišťují protonefridie (plaménkové buňky) umístěné po stranách těla. Obvykle jich nacházíme 2 až 3 páry, ovšem jeden druh vakovenky (Asplanchna sieboldi) jich má až sto. Z každé plaménkové buňky vede nefridiodukt, tenká trubička směřující do močového měchýře, který se vyprazdňuje do kloaky. Nejčastěji jsou vylučovány amonné ionty. Protonefridiální systém vířníků má především osmoregulační funkci, a je tedy nejaktivnější u sladkovodních druhů – ty musí osmoticky nasávanou vodu vylučovat ven z těla. Pěkné obrázky plaménkových buněk z transmisního elektronového mikroskopu najdete ve volně přístupném článku Mattern CFT et Daniel W (1966). 

Hlavním ústředím nervové soustavy vířníků je mozková uzlina (cerebrální ganglion), která obvykle leží dorzálně od mastaxu. Z ní do těla vybíhá několik (zpravidla dva) nervových provazců, podél nichž se může nacházet ještě několik menších uzlin. Mezi smyslové orgány můžeme zařadit mechanoreceptory v podobě brv nacházejících se hlavně v oblasti korony (ale i jinde na těle), dále pak chemoreceptory taktéž v koronální části těla a fotoreceptory reprezentované jednoduchými očními skvrnami v blízkosti mozkové uzliny. Zajímavý je i retrocerebrální orgán lokalizovaný u mozkové uzliny, ze kterého vychází na povrch těla krátký kanálek; jeho funkce byla dlouho zahalená tajemstvím. Původně se předpokládalo, že jde o smyslový orgán, nyní se spíš soudí, že jde o žlázu produkující hlen, který vířníkům usnadňuje plazení se.
Comments