Aktuality‎ > ‎

Vydrž, kámo, jdu pro tebe!

přidáno: 11. 12. 2011 12:10, autor: Tomáš Macháček
První důkaz o rozvinutém prosociálním chování založeném na empatickém zájmu o druhého jedince, které bylo dosud pozorováno pouze u primátů, popsali vědci nově i u laboratorních potkanů. Ti při experimentech opakovaně zachraňovali své kamarády uvězněné v uzavřené plastové rouře. Studii tří vědců z University of Chicago, která ukazuje na hlubší kořeny prosociálního chování, než se původně soudilo, publikoval tento týden časopis Science.

Vědci vložili dva potkany, kteří spolu do té doby sdíleli jednu klec, do experimentální arény a jednoho hlodavce uzavřeli do průhledného plastového boxu. Tu se po krátké době naučil neuvězněný potkan rychle otevřít a kamaráda zachránit. Jako kontrola posloužily pokusy, ve kterých byly potkanům nabídnuty boxy prázdné anebo s plyšovými hračkami – v takovém případě se je zvířata otevřít nepokoušela. Pokud je experimentátoři vystavili volbě box s kamarádem versus box se sladkou odměnou, došlo k osvobození zavřeného potkana a následnému podělení se o čokoládu vydobytou z druhého boxu.

Chicagští vědci studii uzavírají s tím, že jde o první pozorovaný a popsaný příklad prosociálního chování u hlodavců. Volní potkani byli nejen vnímaví k nářku svých vězněných soukmenovců, ale dokonce jim z jejich nepříjemné situace i přes různá lákadla ochotně pomáhali.

K článku autoři připojili i krátké video. Studie vyvolala také několik kritických ohlasů.


Originální článek: Bartal I, Decety J, Mason P. Empathy and Pro-Social Behavior in Rats. Science 334(6061): 1427-1430.
Comments