Aktuality‎ > ‎

Vědci našli kmenové buňky, které vlasům řeknou: Je čas růst!

přidáno: 3. 9. 2011 10:12, autor: vojtechova.iveta@seznam.cz   [ aktualizováno 3. 9. 2011 14:18 ]
Vědci z Yale objevili zdroj signálů, které vyvolávají růst chlupů. Tento poznatek možná povede k nové léčbě plešatosti. Výzkumníci identifikovali kmenové buňky v rámci kožní tukové vrstvy a ukázali, že molekulární signály z těchto buněk jsou nezbytným podnětem k růstu srsti u myší. „Pokud se nám podaří donutit tyto tukové buňky v kůži, aby „promluvily“ k dormantním kmenovým buňkám na bázi vlasových folikulů, možná budeme schopni přimět vlasy k opětovnému růstu,“ říká Valerie Horsley, odborná asistentka molekulární, buněčné a vývojové biologie.

Muži, kteří mají sklon k plešatosti, stále vlastní folikulární kmenové buňky ve vlasových kořenech, ty však ztratily schopnost své regenerace. Vědci věděli, že tyto kmenové buňky potřebují signály od okolních buněk kůže pro růst vlasů, ale zdroj těchto signálů zůstával nejasný. Horsleyin tým objevil, že když vlasy odumřou, vrstva tuku v kůži na temeni hlavy, jež tvoří většinu její tloušťky, se zmenší. Když začnou vlasy růst, tuková vrstva expanduje v procesu zvaném adipogeneze.


Výzkumníci zjistili, že typ kmenových buněk účastnící se tvorby nových tukových buněk (adipose precursor cells) je potřebný pro regeneraci srsti u myší. Také odhalili, že tyto buňky produkují molekuly zvané PDGF (platelet derived growth factors), které jsou nezbytné pro růst chlupů. Laboratoř Horsleyové nyní zkouší identifikovat další signály produkované kmenovými buňkami pro tukovou tkáň, které možná hrají roli v regulaci růstu chlupů. Také chce vědět, jestli jsou tytéž signály vyžadovány i pro růst lidských vlasů.


Originální článek: Eric Festa, Jackie Fretz, Ryan Berry, Barbara Schmidt, Matthew Rodeheffer, Mark Horowitz, Valerie Horsley. Adipocyte Lineage Cells Contribute to the Skin Stem Cell Niche to Drive Hair Cycling. Cell, 2011.
Comments