Aktuality‎ > ‎

Zákeřná bakterie molekulárně mimikuje svoji oběť

přidáno: 3. 6. 2011 14:10, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 3. 6. 2011 14:27 ]
Celogenomové srovnávací studie prováděné u mnoha patogenních bakterií ukázaly, že i přes malou fylogenetickou příbuznost je obsah většiny (> 95 %) jejich genetické informace velmi podobný. Odlišují se právě v úsecích, kde se ukrývají vlastnosti, jichž využívají při svých záškodnických aktivitách. Nedávno byla dokončena práce, ve které se vědci zaměřili na studium evoluce genu, který kóduje enzym zvaný o-methyltransferáza (jak plyne z názvu, jde o protein, který přenáší methylovou skupinu). Proč byla vybrána právě tahle molekula? Odpověď je jednoduchá: jedná se o enzym, který je podezříván z toho, že tzv. faktorem virulence* v bakterii Francisella tularensis subsp. tularensis - ta je původcem nebezpečné tularémie. A zajímavý je právě fakt, že velmi podobné proteiny byly nalezeny také u organismů, které francisela ráda infikuje, ale zároveň třeba i u bakterií rodu Mycobacterium (například Mycobacterium tuberculosis je původcem většiny případů tuberkulózy). Zdá se tedy, že bakterie francisela dokáže používat zmiňovanou o-methyltransferázu jako molekulu, kterou v infikovaném hostiteli maskuje svou pravou tvář, což ovšem imunita postiženého jedince nedokáže rozpoznat, jelikož jedinec sám vlastní proteiny velmi podobné (od těch bakteriálních těžko odlišitelné).

* Faktory virulence jsou molekuly exprimované patogeny, které jim umožňují kolonizovat prostředí hostitele, ovládnout a zmanipulovat jeho imunitní systém a získávat jeho zdroje.


Originální článek: Champion MD (2011) Host-Pathogen O-Methyltransferase Similarity and Its Specific Presence in Highly Virulent Strains of Francisella tularensis Suggests Molecular Mimicry. PLoS ONE 6(5): e20295. doi:10.1371/journal.pone.0020295
Comments