Aktuality‎ > ‎

Zlodějka raflézie nekrade jen vodu a cukry, ale i geny

přidáno: 8. 6. 2012 13:52, autor: Tomáš Macháček   [ aktualizováno 8. 6. 2012 13:55 ]
Raflézie (rod Raflesia) jsou rostliny pralesů jihovýchodní Asie známé především pro své impozantní květy. Ty s průměrem až 1 metr a váhou dokonce i 7 kg patří mezi největší v rostlinné říši. Aby přilákala své opylovače, bzučivky rodu Lucilia a Chrysomia, páchne raflézie jako rozkládající se zdechlina. Do povědomí se občas dostane i jako příklad holoparazita, tedy rostliny, která svému hostiteli, v tomto případě liánovité révě rodu Tetrastigma, bere vodu, minerální látky i asimiláty. Nová studie ovšem přichází s důkazy o tom, že raflézie „krade“ svému hostiteli i geny!

Vědci analyzovali transkriptom (soubor mRNA v buňce) parazitické Rafflesia cantleyi z Malajsie a nestačili se divit! Nalezli v něm 49 mRNA (cca 2 procenta celého transkriptomu) genů, které patří hostitelské révě Tetrastigma rafflesiae. Jejich analýza ukázala, že se jimi kódované proteiny účastní různých metabolických pochodů, například dýchání. A aby těch překvapení nebylo málo, tak asi tři čtvrtiny těchto nově získaných genů úplně nahradily funkci původních genů raflézie. 

A jak se geny z hostitele do parazita dostaly? Může za to horizontální genový přenos, který známe především od bakterií, popsán byl ale i v interakcích parazit-hostitel. Tyto genetické transfery jsou už známé u kokotice (Cuscuta), strigy (Striga) nebo třeba jitrocele (Plantago). Z tradičních, „nerostlinných“ parazitů lze potom jmenovat třeba malarická plazmódia (Plasmodium), trypanosomy (Trypanosoma), hmyzomorky rodu Encephalizoon nebo motolice krevničky (Schistosoma). 


Comments